Чому англійська Прем’єр-ліга така популярна у світі

Світовий футбол різноманітний. Щодня на земній кулі команди проводять футбольні матчі у різних змаганнях, змагаються між собою та намагаються прогресувати. Деякі чемпіонати мають великий успіх – все завдяки створенню чудової інфраструктури для клубів, барвистим телетрансляціям, появі великих грошей. І загалом усіх футбольних змагань пальму першості за популярністю впевнено тримає АПЛ – англійська Прем’єр-ліга. Розкажемо про те, в чому полягає успіх АПЛ і які причини шаленої популярності англійської ліги. Докладніше про турнір ви можете почитати на сайті https://jamsport.org/

Що таке АПЛ

Англійська Прем’єр-ліга – найвідоміший футбольний національний чемпіонат. Немає сенсу розповідати про його історію – на це можна витратити багато часу і не передати її повністю. Якщо говорити про сучасність, то, незважаючи на свою популярність, це не найсильніший турнір – під час перегляду коефіцієнтів УЄФА можна побачити, що на першому місці в рейтингу знаходиться іспанська Ла Ліга. АПЛ відстає лише від цього турніру.

У цьому чемпіонаті змагаються 20 команд. Щорічно 3 найгірші клуби вилітають у нижчий дивізіон, а їх місця займають три найкращі команди Чемпіоншипу (другий за силою англійський турнір). Четвірка найкращих виступає у Лізі чемпіонів – одразу у груповій стадії. Три інші команди ділять місця у Лізі Європи та Лізі конференцій (5-7 місця, або володар Кубка Англії).

Якщо АПЛ не найсильніший турнір – чому саме ця ліга найпопулярніша? Давайте розумітися на причинах.

Перерозподіл доходів від телетрансляцій

Коли АПЛ лише формувалася як турнір, була помітна прірва між командами у класі. Більше топові клуби одного разу вирішили, що всі 20 команд не здатні створити конкурентний чемпіонат, який буде привабливим для глядача. Більшість команд програвало топам з інвестицій, інфраструктури, складів тощо. І, на думку керівників топ-клубів, неможливо допустити ситуацію, за якої дрібні клуби будуть проігноровані.

Було запропоновано геніальну ідею. Полягала вона в агресивному перерозподілі доходів від телетрансляцій матчів. Реальні гроші було перерозподілено так: їх відокремили на внутрішні права телекомпаній та міжнародні. Прибуток від внутрішнього мовлення розділили на 50:25:25 – 50% йшли між клубами порівну, 25% – за заслугами (що вище місце в таблиці, тим більші гроші йшли клубу) і ще 25% йшли на клуб плати за покази (що частіше показують по місцевому ТБ, то більше).

Міжнародні права ділилися щодо порівну. Перерозподіл призвів до того, що чемпіон Англії отримувала приблизно в 2,7 рази більше, ніж клуб, який посів останнє місце. І це зробило відмінний ефект – найкращій акції складно було придумати!

Створення конкурентного середовища

Боротьба за гроші від телетрансляцій призвела до того, що англійська Прем’єр-ліга стала непередбачуваною у світі з погляду підсумкового результату. Незважаючи на те, що останні кілька років простежується домінування одного клубу («Манчестер Сіті»), чемпіон він ставав не всі 6 сезонів поспіль. До того ж, конкуренція у чемпіонаті стала настільки високою, що кілька разів за останні 6 років чемпіон визначався в останньому чи передостанньому турі.

Велике значення для англійських клубів має місце в Лізі чемпіонів – це додаткові трансляції та грошові бонуси. Тому топ-4 в Англії кожен сезон змінюється. Місця в Лізі Європи та Лізі конференцій також є ласими шматочками для клубів.

Але важливо й не це. Вийшла ситуація, за якої чим вище місце займає клуб у таблиці – тим більше грошей він отримає. Тому команди використовують усі можливості (особливо наприкінці сезону), щоб виявитися вищим у таблиці. Боротьба за виживання стала справжньою бійнею – жодній команді не хочеться вилітати і позбавлятися суперфінансування. Різниця між Прем’єр-лігою та Чемпіоншипом колосальна.

Отримання нереальних доходів від трансляцій дало можливість англійським клубам інвестувати у свій розвиток. Завдяки цьому стадіони стали реконструюватися, купівля дорогих та якісних футболістів перестала бути розкішшю. Це призвело до появи ще однієї переваги – підвищення якості футболу.

З’явилися не лише чудові школи для юних футболістів та умови для оптимальних тренувань зрілих гравців – до Англії почали приїжджати топ-тренери. Юрген Клопп, Хосеп Гвардіола, Мікел Артета (екс-футболіст АПЛ, який грав довгий час у турнірі), Карло Анчелотті, Роберто Ді Дзербі, Юліан Нагельсман – це далеко не повний список імен серед чинних та екс-наставників клубів Прем’єр-ліги. І всі ці ігри можна подивитися через мобільні програми БК на Андроїд та iOS, а інтерес букмекерів до турніру виріс настільки, що компанії вигадали бонус на депозит за ставки на АПЛ. Приємно всім – і тим, хто грає онлайн по телефону, і тим, хто приймає парі.

Висновок

Підіб’ємо підсумок. В АПЛ з’явилася класна картинка (слава високим технологіям), яка показує дії більшості найкращих футболістів світу та боротьбу найкрутіших тренерів на планеті. Чемпіонат, в якому кожен може обіграти кожного, дивитися набагато цікавіше, ніж турніри, в яких чемпіон (або два претенденти на титул) відомий заздалегідь, до старту. Феномен АПЛ виявився дуже простим – геніальна ідея та її негайна реалізація.