16 березня Ньюкасл перервав тривалу без трофейну серію, обігравши Ліверпуль у фіналі Кубка Англійської ліги з рахунком 2:1. До цього “сороки” не вигравали в жодному турнірі протягом 70 років, незважаючи на дуже солідний склад колективу початку 2000-х. Чому така сильна команда з легендарним Аланом Шираром у якості лідера не змогла взяти трофей і завдяки чому Ньюкасл прийшов до успіху цього сезону?
Легендарних Ньюкасл 2000-х, стрімкий зліт та не менш стрімке падіння клубу
Ньюкасл є клубом із багатою історією, який був заснований у 1893 році. “Сороки” 4 рази брали АПЛ і є 6-кратним володарем Кубка Англії, але останній значний трофей вони виграли в далекому 1955 році. Після цього тріумфу команда часто опускалася в Чемпіоншип і вважалася міцним середником в Англії до приходу Кевіна Кігана посаду головного тренера 1992 року. Команда не просто піднялася до найпрестижнішого дивізіону країни, але й двічі була близька до чемпіонства, поступившись першим місцем легендарному МЮ Алекса Фергюсона. Проте, на думку вболівальників, саме Боббі Робсон створив найсильніший Ньюкасл у 21 столітті і тричі фінішував у ТОП 5 АПЛ. Він тренував “Сорок” з 1999 по 2005 рік і саме цей період в історії клубу, на мою думку, є найяскравішим. По-перше, саме під керівництвом Робсона розкрився легендарний нападник Алан Ширар, який забив найбільше голів в АПЛ. По-друге, той колектив до призначення Сєра Роба був одним із головних претендентом на виліт, але після призначення досвідченого британського коуча вийшов на новий рівень.
Робсон створив дуже потужну команду, в якій, крім Ширера, яскраво виступали Крейг Белламі, Роб Лі, Лаурен Роберт, Джермейн Дженас та багато інших. Найбільш значущим досягненням зіркового колективу стала бронза АПЛ у сезоні 2002/03 та вихід до півфіналу кубка УЄФА у наступній кампанії. Тренер насамперед налагодив атмосферу в роздягальні та зміг привити команді яскравий, атакуючий футбол. Чорно-білі забивали в середньому майже 2 голи за матч, що на той час було дуже добрим показником з огляду на конкуренцію та рівень оборони суперників у прем’єр-лізі. У 2004 році Робсона було звільнено, оскільки результати команди погіршилися, а атмосфера в роздягальні була на критичному рівнві, але це не допомогло повернути клуб на колишній рівень. Далі була часта зміна тренерів, фінансові проблеми та прогнозований виліт у Чемпіоншип у 2009 році, незважаючи на повторне призначення Кегана і навіть прихід легенди клубу Ширара на тренерський місток. У наступні роки клуб вважався міцним середником і у 2016 році під керівництвом Рафи Бенітеса знову заробив зниження у класі. Я вважаю, що відхід найкращого тренера в історії клубу і фінансові труднощі настали в один момент і саме з цієї причини Ньюкасл втратив славу і скотився до статусу аутсайдера.
Що допомогло Ньюкаслу вибратися з ями, шлях до довгоочікуваного трофею.
У жовтні 2021 року Інвестори із Саудівської Аравії купують Ньюкасл у ненавистного вболівальниками президента клубу Майкла Ешлі. Ешлі вже давно припинив займатися розвитком клубу, але при цьому хотів виручити за нього пристойну суму, пропозиція 300 мільйонів фунтів його повністю задовольнила і подарувала вболівальникам надію. Мені здавалося, що після цього клуб почне пачками купувати зірок і призначить головним тренером досвідченого спеціаліста, але боси чорно-білих обрали інший шлях. Нове керівництво “Сорок” не мало можливості одразу посилити склад, оскільки вони оформили угоду після закриття трансферного вікна, а в середині листопада клуб осів на дні турнірної таблиці з нулем у графі перемоги. Босси вирішують звільнити Джонса, який встиг провести лише 18 матчів і призначити молодого перспективного тренера Едді Хау. Як показав час, це рішення виявилося правильним, а Хау проиявив себе як тренер, що вміє ставити високий пресинг та вбудовувати в команду нових гравців.
Я ретельно проаналізував, за рахунок чого новий тренер так швидко зміг поставити команді привабливий футбол і вивести її з кризи. Після призначення Едді персонально поспілкувався з кожним гравцем і пояснив йому роль у команді, адже багато хто на той момент втратив мотивацію і просто чекав, коли на їхнє місце прийде зірковий новачок. Він почав більше довіряти гравцям з резерву, завдяки чому ми дізналися про таких футболістів як Жолінтон, Альмірон, Джейкоб Мерфі та Фаб’ян Шер, які до цього не отримували стабільної ігрової практики. Наприкінці сезону клуб покинули Джамал Льюїс та Кіран Кларк, без яких роком раніше неможливо було уявити Ньюкасл. Також Хау не боявся експериментувати і через кілька матчів після призначення перейшов зі схеми 3-4-3 на гру з чотирма захисниками, що позитивно позначилося на результатах.
Але на мою думку, дуже важливу роль у стрімкому підйомі Ньюкасла зіграли трансфери, адже колектив був дуже “сирий” і явно не вистачало глибини складу. Вже в сезоні 21/22 до клубу прийшли Гімараєш, Кіран Тріп’є, Дан Берн та Кріс Вуд, і лише останній не зміг заграти і був проданий через півтора року. Не менш сильну країнсферну компанію боси сорок провели наступного сезону, підписавши Гордона, Ботмана, Поупа та Олександра Ісака за рекордні 76 млн. Пізніше склад поповнили Тоналлі, Лівраменто та Барнс. Я вважаю, що практично всі трансфери були дуже вдалими і без суттєвих переплат, адже практично всі гравці, які поповнили ряди клубу, досі відіграють важливу роль і саме вони подарували фанатам і керівництву такий довгоочікуваний трофей. Ісак забив переможний гол у 1/8 фіналу проти Челсі, Тоналлі зробив дублі в 1/4 проти Брентфорда, Гордон, Мерфі і той самий Ісак поставили на коліна Арсенал, відправивши у ворота канонірів 4 сухі мячі, а у вирішальному матчі з Ліверпулем відзначився також шведський форвард і захисник Берн. Майже на кожній стадії команду тягли гравці, які прийшли в клуб, що лише підтверджує раніше сказане.
Висновки
Я вважаю, що у сучасному футболі дуже важливу роль відіграють фінансові можливості клубів та менеджмент, адже без купівлі Ньюкасла саудівськими інвесторами не було б цього успіху. Але в цій ситуації не менш важливю є і довіра до головного тренера, адже Хау виконав дуже великий обсяг роботи і крок за кроком вивів команду на новий рівень. Маючи такі ресурси частокерівництво вимагаює швидкого результату, грандіозних звершень і перемог у найпрестижніших турнірах, що призводить до частої зміни тренерів та гальмування у розвитку. У Ньюкасла ж інша стратеги, і з огляду на стрімкий розвиток клубу, вона, безсумнівно, призведе до більш значних трофеїв. За підсумками цього сезону 5 команд з АПЛ вийдуть в основний етап ЛЧ, і, враховуючи становище “Сорок”, їм цілком під силу фінішувати в топ 5. Я думаю, що якщо чорно-білі зуміють кваліфікуватися в ЛЧ, вони збережуть лідерів та зможуть нав’язати боротьбу найкращим клубам світу. Адже за умовами нового формату вже не буде “груп смерті”, а Едді Хау проявив себе як тренер, який вміє готується до одного чи двоматчевих протистоянь, дивувати сильною грою і сенсаційними перемогами.