30 квітня родина Міно Райоли офіційно заявила про смерть найвідомішого та найбільш експресивного футбольного агента в історії. З ним мріяли співпрацювати багато відомих гравців, а менеджери різних клубів побоювалися його, але раз-по-раз вступали в переговори і підписували угоди на великі суми з дуже великими комісійними. Міно міг продавити будь-кого, домовитися з ким завгодно. Він назавжди змінив футбол неймовірними угодами, але як йому вдавалося продавлювати менеджерів топ-клубів і з якої причини з ним мріяли попрацювати зіркові гравці?
Шлях Райоли до успіху
Райола народився 1967 року в Італії, але дитинство провів у невеликому нідерландському містечку Харлем, куди переїхали його батьки після народження Міно. У його жилах текла гаряча італійська кров, а вміння вести переговори він успадкував від батька, який згодом у Нідерландах відкрив італійську піцерію. Саме допомагаючи батькові у веденні бізнесу, вже у 16 років Карміні, саме так звучить повне ім’я агента, набув ключових навичок ведення переговорів, адже йому щодня доводилося спілкуватися з постачальниками та встановлювати нові зв’язки. Вже в 17 років Райолі стало тісно в малому бізнесі і він вирішив створює компанію, яка допомагає нідерландським фірмам вести бізнес в Італії і вже через 2 роки заробляє перший мільйон. Вже до 20 років впевненість і комунікабельність перспективного хлопця була на найвищому рівні, завдяки чому він з легкістю заводив нові важливі знайомства. Одне з таких зіграло ключову роль у його кар’єрі, це було знайомство з босом футбольного клубу Харлем з однойменного містечка.
Вони зустрічалися кожні вихідні, а експресивний Міно дорікав босу в тому, що він неправильно керує клубом. В результаті бос Харлема запропонував 22-річному Райолі посаду спортивного директора у своєму клубі, що і стало початком великого шляху. Майбутній футбольний агент просидів в офісному кріслі кілька місяців, після чого зрозумів, що це не відповідає його амбіціям, посварився з усім і пішов. Наостанок Міно провернув найвигідніший продаж в історії клубу, він виторгував у Твенте за перспективного хлопця на прізвище Ньюман 340 тис євро. Я вважаю, що саме ця угода допомогла хлопцеві усвідомити, що він може забезпечувати себе просто домовляючись про трансфери з топ клубами, адже згодом той стає співробітником агентської компанії Sports Promotions. Саме на початку 90-х чемпіонат Нідерландів виховував дуже багато талановитих хлопців, які мріяли перебратися до найпрестижнішої, на той момент, італійської Серії А.
На початку кар’єри агента він допоміг перебратися до Італії таким перспективним хлопцям, як Денис Беркамп та Франк Райкард. Ці угоди, на мою думку, були безпроблемними, адже італійські топ клуби без зайвих суперечок задовольнили вимоги Аякса щодо суми компенсації та самих гравців із заробітної плати. Проаналізувавши перші кроки італійця з нідерландським паспортом у ролі агента, я дійшов висновку, що першою складною, і в той же час геніальною угодою для нього стає перехід Недведа з Лаціо до Ювентуса. Боси Юве схитрили та злили ЗМІ інфо про перехід до його завершення, після чого фанати римського клубу вважали зрадником головну зірку, а чеський гравець був подавений і готовий підписати невигідний для себе контракт із мізерною зарплатою. Тут у переговори втрутився зухвалий хлопець на ім’я Міно і змусив босів Юве підписати контракт на його умовах, погрожуючи трансфером до іншого клубу. Боси Старої Сеньйори і футбольний агент кілька годин кричали один на одного, але Райла все ж таки зумів схилити шальки терезів на свій бік.
У чому секрет успіху Райоли і чому з ним хотіли працювати багато топ-гравців? Найкращі трансфери агента.
Після трансферу Недведа про Райола почали говорити у футбольній спільноті і його, зрештую, порекомендували молодому та зарозумілому Златану. Швед приїхав на зустріч на Феррарі в дорогому костюмі і з золотим годинником, чекав що навпроти нього сяде чоловік одягнений набагато крутіше і хотів справити враження. Але за стіл сідає пузатий мужик у м’ятій футболці і з ходу починає пред’являти за понти і низьку результативність, і Златан все це вислухав, почав скромніше поводитися, пересів на клубний автомобіль і почав грати набагато краще, що й допомогло оформити подальший перехід у Ювентус з гарним окладом. Я цікавився історією даного переходу і кар’єрою Ібрагімовича, прослухав безліч його інтерв’ю, в одному з яких він пояснив, чому послухав свого агента. Златана заявив, що його підкупила чесність і зухвалість Міно, він зрозумів, що перед ним сидить свій чоловік, готовий битися за нього до кінця і не помилився. Після невдалого заходу шведа в Барсу, де Пеп відсунув його на другий план зробивши ставку на Мессі, Райола публічно розкритикував тренера, назвавши його “боягузливим псом” і оформив вигідний, і як показав час, легендарний перехід до Мілана.
Міно дуже часто користувався прийомами, які виводили менеджерів клубів із себе, але все ж таки призводили до бажаного результату. Наприклад, після скандалу з переходом Недведа в Юве він завився в кабінет до спортивного директора клубу, закинув ноги на стіл і вимагав підвищення зп для одного зі своїх гравців, погрожуючи відходом зірки з клубу. Щоб вибити вигідний договір для Мхітаряно в Боруссії, він закотив істерику під час переговорів і кинув стілець у одного з босів клубу, а одного зі своїх підопічних він закрив у себе вдома і шантажував босів його клубу, щоб ті погодилися на продаж. Я вважаю, що завдяки таким нестандартним методам і сміливим заявам в пресі він вибивав жирні контракти гравцям і рекордні комісійні для себе. Я вважаю, що Маріо Балотеллі зміг побудувати досить непогану кар’єру багато в чому завдяки своєму агенту, адже Міно раз у раз примудрявся впихати скандального італійця в топ клуби, вибиваючи при цьому хороший контакт. На мою думку, найбільше від зухвалості Райоли постраждав італійський Мілан, адже крім трансферу Балотеллі агент зміг зробити Доннаруму найбільш високооплачуваним воротарем Серії А в 18 років і влаштувати в клуб його абсолютно бездарного брата, який за пару сезонів лише двічі вийшов на поле, одержуючи при цьому 1 млн євро. Агент посприяв переходу Ібрагімовича та Доннаруму у ПСЖ вимагаючи умови, які клуб не міг собі дозволити, і отримав досить непогані комісійні за ці трансфери. Саме завдяки Міно, абсолютно не відповідаючи рівню клубу Монтоливо і Бонавернутра, а також віковій Абате, провели кілька сезонів у стані Россонері, маючи при цьому одні з найбільших зарплат у клубі.
Тим не менш, робота Райоли це не лише суперечки, скандали та обдирство топ клубів, але ще й аналітика, перегляд матчів та пошук молодих талантів. Він проводив кілька годин на день за переглядом матчів маловідомих команд, завдяки чому уклав угоду з Холанд і допоміг йому вибрати клуб, щоб поступово піднятися на топ рівень без зайвого тиску. Ппроаналізувавши кар’єру Райоли я можу зробити висновок, що він досяг успіху не тільки завдяки нахабству, але і ще високому інтелекту і вмінню все прораховувати наперед. Він був дуже освіченим, а менеджери, з якими він вів переговори, відзначали вільне володіння багатьма мовами та вміння проводити найскладніші обчислення в розумі. Також Міно дуже багато аналізував тактику, схеми та роль у команді свого гравця перед трансфером, після чого радив підопічним клуб для продовження кар’єри. Райола передбачав відсутність ігрової практики молодого Погба в МЮ і перетягнув його до Ювентуса, а потім, зрозумівши, що туринський клуб не може задовольнити вимоги француза щодо ЗП, вибив у МЮ хороший контракт і понад 25 мільйонів агентських комісійних за трансфер. Саме поєднання унікальних якостей, на мою думку, сприяло такому стрімкому розвитку та бажанню топ гравців співпрацювати з Міно.
Спадщина Міно Райоли
Міно Райола назавжди змінив футбол, зокрема, піднявши цінник на гравців та стелю зарплат шаленим трансфером Поля Погба до МЮ. Він вирізнявся найвищим рівнем інтелекту і міг наперед прораховувати хід переговорів із клубами, плануючи різні варіанти розвитку подій та різні реакцію них. Міно дуже любив і поважав своїх гравців, і вони завжди відповідали взаємністю. В одному з інтерв’ю Райоли я знайшов дуже цікаву фразу, яка характеризує його як надійну людину та професіонала: “Мої гравці – це моя сім’я, і я готовий зробити для них все, навіть на шкоду собі, адже вони мені як сини”. Він вирішував побутові питання гравців, підшукував їм житло та допомагав адаптуватися в новій країні навіть з відкриттям банківського рахунку, і гравці відчували за підтримку і до кінця вірили своєму агентові. 30 квітня 2022 року найвідомішого агента в історії футболу не стало. Ті послання, які були написані на адресу Міно лищ доводять його велич. Нехай для багатьох уболівальників він залишиться втіленням зла, але не можна заперечувати той факт, що він переосмислив роботу агента та перетворив на шоу трансферні вікна.