Більшість жителів нашої планети може з упевненістю сказати, що в їхньому житті був присутній і присутній спорт. У деяких дитячі захоплення футболом, баскетболом, гімнастикою, плаванням часто переростають у професійну діяльність. У багатьох любов до спорту не стає сенсом життя, але так чи інакше має місце у житті. Хтось продовжує бігати на стадіоні, хтось ходить до спортивної зали, а хтось ще й стежить за всім, що відбувається у світі спорту.
Сьогодні не так складно бути в курсі спортивних подій. Усі змагання та турніри висвітлюють спортивні журналісти, ну а ми вболівальники, маючи доступ до інтернету, можемо легко та швидко прочитати новини спорту або подивитися футбольний матч будь-якої ліги.
Один із найпопулярніших видів спорту, на який хворіють (по-хорошому) мільйони – футбол. Думаю, немає країни на нашій планеті, яка могла б сказати – “у нас немає футбольних команд і ми не проводимо змагання”. Звісно, серед усіх футбольних ліг є лідери. Їх люблять і дивляться майже всі. Українські вболівальники – не виняток. Вони стежать за футбольними подіями рідних команд (УПЛ) та всіма новинами топ-ліг Європи, в яких, до речі, виступають українські футболісти. На старті 21-го століття завдяки Сергію Реброву ми почали пильніше стежити за Англійською Прем’єр-лігою, а разом з Андрієм Шевченком поринули в один із найпривабливіших чемпіонатів Європи – Серію А.
Сьогодні українські футболісти продовжують підкорювати найсильніші європейські чемпіонати. І, звісно, за подіями цих чемпіонатів стежать мільйони українців. Чим привертають увагу вболівальників АПЛ, Серія А та Ла Ліга, крім того, що там виступають наші гравці?
АПЛ
Чемпіонат Англії є найбільш конкурентним у всьому світі. Можливо, у когось і склалося враження, що АПЛ – це “Манчестер Юнайтед”, “Манчестер Сіті”, “Ліверпуль”, “Челсі”. та “Арсенал”. Тобто клуби, які грають у найшвидший футбол і лише вони змагаються між собою за титул АПЛ. Насправді це не так. Дуже часто команди з нижньої частини турнірної таблиці можуть вийти на поле та спокійно відібрати очки у лідерів чемпіонату.
Емоції на футбольному полі та на трибунах під час матчів однаково зашкалюють, коли грають топ-команди та аутсайдери чемпіонату. АПЛ настільки непередбачувана, що прогнозувати результат сезону, наприклад, у січні неможливо. У будь-який момент команда з 11-го місця може влетіти до шістки найкращих.
Яскравий приклад непередбачуваності – Ліга Європи 2024/2025. Як могло статися, що у фінал турніру вийшли англійські клуби, які насилу утримуються на плаву АПЛ у сезоні 2024/2025 – “Тоттенхем” (17-е місце) та “Манчестер Юнайтед” (16-е місце)? Відповісти це питання неможливо. Проте, команда, яка дивом врятувалася від вильоту з АПЛ (за результатами сезону) виграла один із найпрестижніших європейських турнірів – Лігу Європи. Таке може статися лише з клубами Англії.
Подвійно приваблює англійський футбол українських уболівальників. Адже нам є за ким слідкувати – Ілля Забарний (“Борнмут”), Віталій Міколенко (“Евертон”), Єгор Ярмолюк (“Брентфорд”), Олександр Зінченко (“Арсенал”). Ілля, Віталій та Єгор є сьогодні основними футболістами своїх клубів, яких люблять не лише українські вболівальники, а й англійські. Олександр Зінченко не входить до основного складу “канонірів” цього сезону. Але це зовсім не привід не стежити за командою Мікеля Артети і мріяти, що можливо в наступному сезоні “каноніри”, нарешті, стануть чемпіонами АПЛ.
Не варто забувати і про Чемпіоншип. Це одна з найсильніших та видовищних ліг Європи. Саме Чемпіоншип виростив жодного топ-футболіста як для англійських клубів, так і іспанських, італійських та німецьких. Цього сезону Чемпіоншип поповнився українським футболістом – “Плімут” придбав у січні Максима Таловерова. Трохи сумно, що “Плімут” залишає Чемпіоншип за результатами сезону 2024/2025. Але ми віритимемо, що через рік команда Таловерова і сам Максим повернутися до другого дивізіону сильнішими.
Ла Ліга
Ну як можна не вболівати за “Барселону”, “Реал Мадрид”, “Атлетіко Мадрид” та “Жирону”. Насправді в Іспанії немає команди, яка грала б у нудний футбол. Кожен клуб може похвалитися наявністю у складі зірок та молодих талантів, які мають можливість протистояти одному з найкращих футболістів світу – Кіліану Мбаппе (“Реал”).
Звичайно, більшість уболівальників не пропускають матчі “Барселони” та “Реала”. А українські вболівальники стежать ще й за “Жироною”, де виступає Віктор Циганков. За українським гравцем стежать багато топ-клубів Європи. Але останні новини говорять нам про те, що Віктор не збирається влітку 2025 міняти свою футбольну прописку. Тож і наступного сезону Ла Ліга та “Жирона” будуть під пильною увагою українських уболівальників.
Серія А
На старті 21-го століття багато уболівальників стверджували, що дивитися Серію А нудно. Італійський футбол був більш оборонним, ніж атакуючим. Можливо, саме Карло Анчелотті разом із Андрієм Шевченком (“Мілан”) почали ламати цей стереотип. Сьогодні Серія А – одна з найдинамічніших футбольних ліг.
Серія А, як і АПЛ може давати сюрпризи. Хіба не диво, коли “Рома” разом з українським нападником Артемем Довбиком п’ять місяців падала вниз по турнірній таблиці і мала всі шанси потрапити до зони вильоту, а потім наступні п’ять місяців разом із легендою “Роми” Клаудіо Раньєрі злітала нагору. У підсумку “римляни” за підсумками сезону 2024/2025 посіли місце у топ-шість Серії А. Сьогодні дуже багато хто критикує Артема Довбика за його переїзд до Риму, де він так і не зміг розкритися повною мірою. Проте, Артем потрапив до десятки (восьме місце) найкращих бомбардирів Серії А. І це цілком задовільний результат.
Думаю, навіть якщо Артем влітку переїде в інший чемпіонат (про це говорять багато італійських журналістів), ми все одно продовжуватимемо стежити за Серією А. Адже в Італії грає ще й Руслан Малиновський (Дженоа). На жаль, українець провів більшу частину сезону 2024/2025 у лазареті. Але є надія на швидке відновлення нашого півзахисника повністю до старту сезону 2025/2026.