Через чемпіонат світу пауза між груповим турніром Ліги Чемпіонів та її стадією плей-офф здавалася ще довшою, ніж зазвичай, а осінні події ЛЧ наче протікали в якійсь трохи іншій реальності. Але у День святого Валентина головний клубний турнір усього світового футболу нарешті повернувся до нас! І одразу ж зайшов з козирів: у столиці Франції зійшлися команди, які не так давно билися один з одним у фіналі і нині все так само входять до кола головних претендентів на трофей.
http://gty.im/1466112207“ПСЖ” – “Баварія” 0:1
Гол: Коман (53).
“ПСЖ”: Донарума, Хакімі (Кімпембе, 46), Маркіньйос, Рамос, Мендеш, Заїр-Емері (Мбапе, 57), Верраті, Перейра (Вітінья, 75), Солер (Руіс, 57), Мессі, Неймар.
“Баварія”: Зомер, Павар, Упамекано, Де Лігт, Канселу (Девіс, 46), Кіміх, Горецка, Коман (Гнабрі, 75), Сане (Станішіч, 90), Мусіала (Гравенберх, 87), Чупо-Мотінг (Мюлер, 75).
Попередження: Кімпембе, Неймар – Павар.
Видалення: Павар (90, друге попередження).
“”Баварія” та “ПСЖ” взагалі часто останнім часом перетинались на шляхах Ліги Чемпіонів. Але якщо в попередніх випадках фаворитом виступали мюнхенці (що не завадило французам здолати їх у чвертьфіналі-2021), то напередодні звітного матчу надати комусь перевагу було не так просто.
Юліан Нагельсман керує баварською командою вже другий сезон, проте зберігається відчуття, що молодий тренер досі й близько не втілив у життя все із задуманого ним. “Баварія” під його керівництвом виглядає не дуже впевнено та періодично видає взагалі відверто слабкі поєдинки. Після відновлення німецької першості мюнхенський гранд втратив уже чимало очок і дозволяє найскромнішому “Уніону” вести повноцінну гонитву за собою (це, звичайно, заслуга, перш за все, сенсаційних берлінців, проте). А тут ще конфлікт головного тренера з Мануелем Нойєром. Так, основного голкіпера “Баварії” травмовано і повернеться (якщо повернеться) дуже нескоро. Однак його авторитет у команді і, мабуть, навіть клубі величезний, тому, в тому числі, гадаю, Ману ризикнув публічно заявити про те, наскільки важко він пережив звільнення багаторічного наставника воротарів мюнхенської команди Тоні Тапаловича і наскільки не погоджується з цим рішенням. Нагельсман покритикував свого підопічного за такий вчинок (Нойєр не погодив інтерв’ю з клубом. І не дивно: неможливо уявити, щоб “Баварія” дала добро на подібні заяви). Пізніше тренер і голкіпер провели зустріч, на якій начебто залагодили конфлікт, проте до протистояння з ПСЖ чемпіон Німеччини так чи інакше підходив не в кращому психологічному стані, а ще й без Мане, що досі відновлюється від пошкодження.
Втім, у парижан вистачало своїх проблем. Наприклад, з Неймаром, якого, схоже, приразило образливою поразкою Бразилії у чвертьфіналі чемпіонату світу. Після мундіалю одну з головних зірок французького клубу немовби підмінили: грає Ней для свого рівня відверто посередньо, лається з партнерами, а заразом ще й улаштував собі проблеми за межами футбольного поля через надто бурхливе святкування дня народження. У ПСЖ, схоже, вже втомилися від вибриків бразильця і, за чутками, готові продати його найближчим літом. Але тут і зараз він у роздягальні та псує там атмосферу. Є питання і щодо мотивації Мессі, який головний матч свого життя, схоже, вже провів. Та й Мбаппе знову почав щось там повідомляти про своє бажання грати за “Реал”, а заразом травмувався, через що сьогодні опинився в запасі. Коротше кажучи, команда Крістофа Галтьє перебувала в дещо розбовтаному стані, що підтвердив, наприклад, її виліт із Кубка Франції, де ПСЖ поступився “Марселеві”. Але питання було в тому, чи не зберуться парижани по-справжньому саме заради Ліги Чемпіонів, адже в клубі і не приховують, що переважна більшість думок у його господарів, уболівальників та самих гравців про те, як нарешті добути для столиці Франції “вухатого” .
Та сама легендарна секундна стрілка, яку часто згадують, не зробила ще й одного обороту після того, як Майкл Олівер дав стартовий свисток, а рахунок міг бути відкритий! Це колишній парижанин Чупо-Мотінг використав можливість для удару метрів з двадцяти і ледь не засмутив колись рідних уболівальників: м’яч пройшов поруч із дальньою штангою, і аж ніяк не факт, що Доннарумма врятував би господарів, якби м’яч у площину.
Яскравий початок, так? Ось тільки за ним пішов зовсім огидний з точки зору тайм. Для шанувальників команд, що зустрічалися, і він, напевно, був напруженим і цікавим, проте нейтральному глядачеві не залишалося нічого іншого, окрім як милуватися гучними назвами колективів, що змагаються. Бо те, що ці колективи зображували на полі, викликало хіба що позіхання чи блювотні позиви. М’яч щільно закріпився в ногах футболістів “Баварії”, проте їхня перевага була суто стерильною, і коли німці наближалися до чужого штрафного майданчика, знайти дорогу туди вони не могли категорично. Згадати можна хіба що непоганий удар Кімміха після підбору, проте вартовий воріт ПСЖ повинен був з ним справлятися, що він і зробив. Біля протилежного штрафного майданчика взагалі панував цілковитий штиль: без Мбаппе втекти в швидку контру чемпіону Франції було не під силу. Творчого ж початку обом командам не те, що не вистачало – його практично не було. Усі двадцять польових гравців рухалися повільно, розпоряджалися м’ячем академічно, і іноді здавалося, що це не найважливіший матч плей-офф Ліги Чемпіонів, а комерційний турнір у міжсезоння. Коли ж справа кілька разів дійшла до перспективних штрафних, Кімміх та Мессі цілком у дусі всього тайму заряджали у стінку.
Загалом, залишалося лише позаздрити тим, хто обрав для перегляду бій у Мілані: на “Сан-Сіро” хоча б гол був. Те, що відбувалося в столиці Франції, підозрюю, не могло повною мірою влаштовувати ні Нагельсмана, ні Галтьє, і тому було цікаво, чи зміниться щось у малюнку гри після перерви.
Наставник “Баварії” спробував схилити ситуацію на користь гостей за рахунок подвійної перестановки: персональної та тактичної. На другий тайм не вийшов Канселу (який ще пару місяців тому готувався грати в 1/8 фіналу ЛЧ проти “Лейпцига” і аж ніяк не за мюнхенців. Ось такі вони, повороти футбольної долі…), який грав праворуч, а замінив його Девіс. Канадець вирушив на лівий край, а Коман звідти – на протилежний фланг. Очевидно, що Нагельсман таким чином, серед іншого, хотів додати “Баварії” швидкості за рахунок швидких ніг Девіса.
І треба ж: ці ідеї Юліана дуже швидко дали результат! Друга половина зустрічі була ще на своїй початковій стадії, коли канадський хав “ротен” отримав м’яч від Шупо-Мотинга і зліва накинув його в зону правого інсайду. Там чомусь на самоті перебував кинутий захистом “Парижа” Коман. Мендеш намагався накрити його, та було пізно: Кінслі, який поховав свій рідний клуб у фіналі-2020, знову карав його, низовим ударом послав м’яч у сітку. Щоправда, за гол він має подякувати і Доннаруму. Назвати те, що виконав Коман, “пострілом” мова не повернеться: удар був несильним і майже центром. Однак кіпер ПСЖ і зреагував на нього пізно і завалилися як мішок з картоплею. У результаті м’яч прошмигнув під Джіджі, а на табло спалахнула поодинока.
Коман, до речі, святкувати не став…
Можливо, в іншій ситуації Галтьє не кинув би в бій не зовсім готового Мбаппе, але тепер робити не було чого, і незабаром Кіліан вибіг на газон “Парк де Пренс”. Проблема тільки в тому, що це був зовсім не той Мбаппе. Він намагався, намагався включати свою знамениту швидкість та техніку, але виходило у кращого бомбардира ЧС-2022 небагато.
Власне, у всього ПСЖ довгий час мало що виходило в атаці. А от “Баварія” цілком могла скористатися тим, що суперник почав оголювати тили, і довести свою перевагу до солідного. Спочатку Шупо-Мотинг небезпечно бив бічними “ножицями”, а за хвилину стріляв уже, здавалося, напевно метрів з восьми, проте цього разу Доннарумма зіграв здорово і легким торканням перевів м’яч у перекладину. Від неї той полетів на кутовий, подачу якого найнебезпечнішим ударом з другого поверху замикав Павар, і чемпіонові Європи, що діє, довелося знову виручати “Париж”.
І лише в останній п’ятнадцятихвилинці французи нарешті прокинулися. Що заважало їм проявляти таку ж активність раніше – питання, відповідь на яке треба шукати їх тренеру.
На 75-й хвилині Мбаппе вдалося відірватися від опікунів. Він вискочив на побачення із Зоммером, але той зайняв дуже хорошу позицію, перекривши Кіліану практично весь кут обстрілу. Форвард потрапив своїм ударом у воротаря, м’яч підібрав Неймар, пробив спочатку у захисника, а потім змусив варти воріт “Баварії” здійснювати ще один сейв. Тепер уже на добиванні був Мбаппе і послав м’яч у сітку, проте Кіліан і сам розумів, що був у явному офсайді. А ось за кілька хвилин йому здалося, що він зрівняв рахунок: Мендеш прорвався ліворуч і викотив м’яч на ногу партнерові, який увігнав його під поперечину. Господарі понесли м’яч до центру поля, однак Майкл Олівер незабаром змусив повернути його назад: лайнсмен не розглянув мінімального “поза грою” у Мендеша, а ось від відеоасистентів воно сховатись не могло. А Нуну одразу ще раз прострелив зі свого краю, тепер уже на Мессі, Лео бив із центру штрафного майданчика з забійної позиції, але потрапив у Павара. Нарешті, Витінья, що вийшов на заміну, улучив момент відскоку і небезпечно пальнув – Зоммер!
Загалом цей вибух активності нічого відчутного парижанам не приніс. І напередодні матчу-відповіді, який, що цікаво, теж відбудеться у свято, тільки тепер уже восьмого березня, їх радуватиме хіба що відсутність у “Баварії” Павара: французький захисник на останніх хвилинах, бачачи, що Мессі вривається у штрафний майданчик і справа пахне киросином , змушений був зносити аргентинця, за що відразу побачив перед собою другу жовту, а потім і червону картки. Ну а головною надією ПСЖ, звісно, буде відновлення Мбаппе: якщо Кіліан підійде до матчу в Мюнхені в хорошій формі, шанси відіграти мінімальне відставання у підопічних Крістофа Галтьє будуть. Але тепер “Баварія”, звичайно ж, явний фаворит протистояння, і вона зробила дуже великий крок у бік чвертьфіналу. ПСЖ треба щось міняти, бо сьогодні мюнхенці однозначно були сильніші і при такій грі саме вони пройдуть далі.