Футбол – одна з найдавніших ігор людства. Як і сьогодні, вона збирала тисячі вболівальників та сотні гравців. Змагалися в умінні катати м’яч не лише на європейському континенті, а й у Японії, Індії, Китаї. Звичайно, ніхто не замислювався про певні правила гри та форми гравців. У Китаї, наприклад, грали в кімоно, кельти – у пов’язках на стегнах і туніках.
Довгі шкарпетки – не лише краса
Вже в давнину можна було побачити захист на ногах нижче колін тих, хто розважав азартних глядачів – щитки зі шкіри. Поступово вводилися нові правила та елементи одягу для зручності бігу та ударів по м’ячу. І лише в 19-му столітті в Англії футбольна спільнота офіційно оголосила зведення законів та правил гри. Тут же вперше окреслили чотири основні елементи футбольної форми – циліндр, сорочка, довгі штани, заправлені в гольфи.


Однак гравці розуміли, що гольфи не захищають їхньої гомілки від ударів суперників. У 1874 році Сем Уїддоусон, футболіст “Ноттінгем Форрест” вирішив спробувати убезпечити свої гомілки від неодноразових ударів опонентів. Під довгі гольфи гравець вклав щитки, які використовували у крикеті, попередньо вкоротивши захист. Більшість його партнерів обурилися такому нововведенню: “Ти ж не лицар. Ти не на війну йдеш. Навіщо тобі обладунки воїна?”. Але після першого ж зіткнення з суперником та удару по ногах партнери були дуже здивовані. Уїддоусон схопився і помчав далі за м’ячем. На наступний матч усі футболісти “Ноттінґему” вийшли зі щитками під гольфами, які згодом стали іменуватися – футбольні гетри.
Гетри виконують кілька завдань. Вони захищають ноги футболістів від дрібних пошкоджень, садна та бруду, який може потрапити в рани. Гетри вбирають у себе піт, запобігаючи його потраплянню у бутси. І найголовніше – утримують щитки.
Для тих, хто любить поганяти м’яч у вільний час від роботи, думаю, буде цікаво дізнатися про кілька цікавих фактів про один з головних аксесуарів футбольної форми і, можливо, скористатися прийомами вдосконалення довгих шкарпеток. Не варто забувати, що футбольні гетри – це один з найважливіших елементів, який врятує ваші ноги від дрібних пошкоджень. А придбати оригінальний якісний аксесуар за доступною ціною таких брендів як New Balance, Adidas, Puma, Lotto, Joma можна в інтернет-магазині Football World.
Трансформація футбольних гетр
Кожен футболіст точно знає – що гетри слід підбирати за розміром ноги. В іншому випадку вони сповзатимуть вниз і не виконуватимуть основні функції. Велике значення має висота елемента футбольної форми. Гетри повинні не лише покривати щитки, а й закривати коліно. Але більшість сучасних футболістів нехтують цим правилом, стверджуючи, що надто високі гетри сковують роботу їхніх ніг.
Думаю, уболівальники давно звернули увагу на те, що багато гравців бігають у діркових гетрах. Виникає питання – невже Кріштіану Роналду чи Букайо Сака не можуть собі дозволити придбати якісні гетри? Чи, наприклад, топ-клуби Європи настільки економлять гроші, що не купують запасні елементи футбольної форми своїм високооплачуваним гравцям? Зовсім ні. Виявляється, перед кожним матчем футболісти спеціально роблять надрізи на своїх гетрах.
Перший футболіст, який так дивно, на перший погляд, модифікував гетри – Гарет Бейл. Валлієць стверджував, що діри допомагають зняти тиск на м’язи і тим самим сприяють добрій циркуляції крові.
Embed from Getty ImagesДругий, не менш інтригуючий спосіб трансформації основного елемента футбольної форми – підрізання нижньої частини гетр. Перший футболіст, який вийшов на поле з обрізаним носком – Кріштіану Роналду. Португалець стверджував, що шкарпетки гетр занадто слизькі, тому стопа в бутс недостатньо зафіксована. Спочатку тренери топ-клубів лаяли футболістів за таке “удосконалення” одягу. Це могло, по-перше, спричинити скандал зі спонсорами. А, по-друге, клуб міг бути оштрафований ФІФА за порушення – колір шкарпетки та довгої халяви повинні бути в одній кольоровій гамі. Футболісти вийшли зі становища. Тепер вони перемотують щиколотку білою стрічкою.
Звичайно, краса та мода в такій популярній грі, яка давно стала і великим бізнесом, вимагає дотримання всіх правил навіть у футбольній формі. Особливо, під час чемпіонатів світу, Європи, Ліги чемпіонів та Ліги Європи. Однак комфорт футболістів – головна умова у досягненні результату.
Виробники футбольної форми прислухалися до футболістів та допомогли вирішити проблему. Кожен футболіст може придбати три елементи в одній кольоровій гамі – шкарпетку, стрічку та гольф.