Перша ліга України. Хто претендує грати в УПЛ в сезоні 2025/2026

Чемпіонська група Першої ліги

Як завжди, навесні нас очікують запеклі баталії за підвищення у класі. Тенденція виходу до УПЛ «грошових мішків», яка утвердилася останніми сезонами (Полісся, Карпати), може перерватися (цього б дуже не хотів Ілля Крупський), бо в конкурентах у Металіста 1925 цікаві самобутні команди та перспектива першого Полтавського дербі в історії.

В цьому матеріалі я намагався проаналізувати, у яких команд найбільше шансів і кого зможемо побачити у «вишці» вже з наступного сезону, а на кого доведеться ще зачекати.

Головні фаворити Першої ліги

«Епіцентр» Кам’янець-Подільський

Почнемо, можливо, з найзбалансованішої серед усіх команд.

Колектив із Дунаївців, який потім змінив місце дислокації та прописки на Кам’янець-Подільський, виглядає привабливо для пересічного вболівальника. Клуб вже не перший рік поступово йде до найвищого дивізіону, створюючи міцний кістяк як із гравців із досвідом (Полюлях, Танчик, Запорожець), так і молодих та перспективних (брати Кристіни, Демиденко). Головний тренер Сергій Нагорняк — досвідчений фахівець, який точно зробив висновки з кінця минулого сезону (Епіцентр двічі програв у стиках: спочатку Вересу — 1:1, 3:1, а потім Минаю — 3:3, п.п. 3:5) і тепер, після точкового та якісного підсилення взимку, готовий виходити в еліту.

Фото fcepicentr.com.ua

Єдиний нюанс — інфраструктура. Чи вистачить коштів Епіцентру, щоб «залатати дірки» на стадіоні в районному центрі і чи пройде він перевірку УПЛ — те ще питання.

«Металіст 1925» Харків

Харківський колектив прямо зараз цілком міг би грати в УПЛ, а за вдалого збігу обставин бути поруч із єврокубковою зоною. Гравці калібру Юрченка, Кравця, Імерекова точно не рівень Першої ліги, проте ми вкотре переконалися, що гроші не грають у футбол.

Невдалий кінець попереднього сезону і «Турнір чотирьох», який можна вважати початком нового сезону, коштували Віктору Скрипнику посади. Після призначення Патріка ван Леувена команда почала демонструвати більш змістовну гру та здобувати результати.

З фінансами у клубу проблем немає, тож у разі виходу до УПЛ слід очікувати серйозного підсилення. Для Прем’єр-ліги такий клуб точно не буде зайвим, а за правильного підходу криптоінвестора Володимира Носова та його команди харків’яни в еліті можуть стати сильною бойовою одиницею на рівні з Карпатами чи Поліссям.

Хоча гра харківського клубу доволі нестабільна і залишає бажати кращого, поїзд, водієм якого є Патрік ван Леувен, рушив, а нам залишається спостерігати, яка буде кінцева станція цього жовто-синього локомотива.

«ЮКСА» Тарасівка

(Українська Християнська Спортивна Академія)

Навряд чи Сергій Леснік, президент клубу, коли створював команду у 2017 році, міг сподіватися, що за 8 років його команда, пройшовши шлях від чемпіонату області, яка ще нещодавно запрошувала Тете в якості зіркового гостя, у сезоні 2024/2025 буде претендувати на вихід до УПЛ. Проте сталося не так, як гадалося, і сьогодні ЮКСА доволі впевнено дивиться у завтрашній день, а, як ми знаємо, це не всі можуть робити (Віталій Володимирович не дасть збрехати).

Якщо без жартів, то ЮКСА — команда з власною філософією та баченням. Скаути клубу постійно шукають молодих і перспективних гравців, переважно з Бразилії та Південної Америки. При цьому футболістів з українським паспортом у клубі теж достатньо, переважно «ветеранів» — Сєлін, Дебелко, Есеола, Зозуля.

ЮКСА має свою базу в Тарасівці, а домашні матчі проводить у Києві на стадіоні імені Баннікова.

Цікава команда і ще один можливий представник Київської області в Прем’єр-лізі.

«Буковина» Чернівці

Майже рік тому, 24 січня 2024 року, титульним спонсором Буковини з Чернівців стала компанія «Демарт», власником якої є олігарх Володимир Дубинський. Його розшукує ФБР за ймовірну участь у іпотечному шахрайстві в Каліфорнії.

Володимир Дубинський також є засновником баскетбольних і волейбольних клубів «Прометей» з Кам’янського (Дніпропетровська область), які вже припинили своє існування, за словами Дубинського, через те, що правоохоронні органи почали тиснути на нього.

Повернемося до футбольного клубу з Чернівців, який після приходу нових власників зазнав суттєвих змін. Наприкінці весни команду очолив досвідчений, але при цьому молодий фахівець Валерій Кривенцов, якого запросили сформувати боєздатний склад під вихід до «вишки». Влітку команда підписала цілу низку гравців, почалися перші ремонтні роботи на стадіоні «Буковина», який є комунальною власністю міста Чернівці.

Але, як і у випадку з іншим заможним клубом ліги, Буковина зіткнулася з проблемою результатів та загальною побудовою гри. Посівши 4-те місце у турнірній таблиці, команда пробилася до «Чемпіонської групи». Проте невпевнена гра та результати захитали стілець під «коучем» буковинців, і зрештою наприкінці осені він був звільнений. Ходили чутки про можливе запрошення Романа Григорчука на посаду головного тренера, але наразі Буковину продовжує тренувати Григорій Чурілов, виконуючи обов’язки з приставкою в.о.

У разі виходу Чернівців до Вищої ліги, мапа українських футбольних міст, представлених у Прем’єр-лізі, буде розширена.

УПЛ отримає команду з довгою і багатою історією, фанатами, ідентичністю та стадіоном.

Перспективні, але зарано

«Полтава» Полтава

Колектив з однойменного міста чи не найбільше здивував цього сезону. Не маючи власної бази, належної інфраструктури чи фінансів, команда Володимира Сосенка, продемонструвавши восени конструктивну гру, буде боротися з найсильнішими за підвищення у класі.

Команда має якісно збалансований склад, у якому є місцеві полтавці (Володимир Одарюк, Максим Марусич). Вона виглядає зіграною та самобутньою.

У перспективі ми можемо отримати «Полтавське дербі» й цікаву команду на кшталт «Лівого берега». З мінусів знову ж таки — інфраструктура, а особливо стадіон. Ділити із Ворсклою стадіон імені Бутовського буде складно, враховуючи його нинішній занедбаний стан.

«Металіст» Харків

Це команда з наймолодшим складом серед усіх представників Першої ліги. Середній вік команди становить 21,8 років.

Клуб має кілька «діамантів», таких як Кирило Дігтяр та Геннадій Синчук, яких намагаються «розкручувати», награючи в Першій лізі.

Харківський клуб грає в Ужгороді, де базуються весь персонал і керівництво. Після початку повномасштабного вторгнення і втечі Ярославського команда позбавлена великого фінансування, проте Красніков і компанія намагаються залишити харків’ян «на плаву».

Команда доволі «бойова», що вона неодноразово демонструвала протягом сезону, але навряд чи варіант потрапляння до Прем’єр-ліги наразі їй до снаги.

«Агробізнес» Волочиськ

«Агробізнес» із Волочиська всього на один бал відстав від лідера своєї групи — «Епіцентру». У підсумку першої частини сезону клуб, загальна вартість якого становить трохи більше половини вартості Іллі Крупського — а саме 1,67 млн євро (найскромніший показник серед усіх команд), посів друге місце, обігравши протягом сезону той самий «Епіцентр» і двічі Буковину, команди, які на папері виглядали сильнішими.

У Волочиську є стадіон, на якому й виступає команда, але для гри в Прем’єр-лізі він непридатний і замалий. До того ж косметичний ремонт, зміна газону, будівництво додаткових трибун обійдуться керівництву клубу в копійку, якої у них, скоріш за все, немає.

Клуб не має зірок, тож якщо колектив Олександра Чижевського суттєво не підсилиться, очікувати вдалого фінішу від команди не слід. Навпаки, всі ці фактори можуть призвести до різкого спаду.

Команда-сюрприз

«Кудрівка» Кудрівка

На початку 2024 року «Нива» (Бузова) змінила назву на «Кудрівка-Нива», адже клуб із Бузової був на межі зникнення. Проте ситуацію вдалося врятувати: його власником у грудні став президент «Кудрівки» Роман Солодаренко. У подальшому клуб «Кудрівка» з Другої ліги припинив існування, а команда з Першої — «Кудрівка-Нива» — стала ФК «Кудрівка», залишившись у Першій лізі України.

Досі до кінця невідомо, чи ставить клуб за мету вихід до УПЛ чи ні. Команда Василя Баранова, який став головним тренером після звільнення Романа Локтіонова у вересні, виграла групу В, випередивши «Металіст 1925» на два очки, демонструючи цікаву гру та іноді сенсаційні результати.

Домашні матчі команда проводить на стадіоні «Ювілейний» у місті-герої Буча. У складі є певна кількість досвідчених гравців. Ця команда може як здивувати, так і неприємно розчарувати. Що ми врешті-решт отримаємо — покаже час.

Висновок

Українську футбольну спільноту очікує багато цікавих матчів у другому дивізіоні навесні. На мою думку, явними фаворитами виглядають “Металіст 1925” і “Епіцентр”, яким нав’яже боротьбу “ЮКСА” та “Буковина”. Також можна очікувати провалу одного з багатих клубів (або клубу з Харкова, або з Чернівців). У будь-якому випадку очікуємо цікавої, безкомпромісної боротьби та гарного футболу.

Новини партнерів

Комментарии: