Джан П’єро Гасперіні – людина, яка змінила Аталанту.

В одному з останніх інтерв’ю головний тренер Аталанти Джан П’єро Гасперіні заявив, що не має наміру продовжувати чинну угоду з клубом, яка спливає влітку 2026 року. Ця новина вразила фанатів колективу з Бергамо, адже без досвідченого італійського фахівця неможливо уявити клуб. Він вивів чорно-синіх на зовсім інший рівень та взяв трофей після 60-річної посухи. Що ж допомогло досягти Гасперіні таких визначних результатів і чому він вирішив не продовжувати контракт?

Embed from Getty Images

Початок тренерської кар’єри та перші сезони в Аталанті

І як гравець і як тренер Гасперіні розпочинав у складі молодіжної команди Ювентуса. 9 років він провів в якості коуча Привамери Юве 5 з яких у ролі головного тренера. Сам Джан П’єро вважає, що цей досвід був найбільш важливим у його житті, адже він багато чому навчився і зумів двічі взяти доволі солідний для команд U 21трофей, кубок Віяреджо. На одному з фіналів цього змагання були присутні скаути Кротоне і запросили його до клубу як головного тренера. У 2003 році Акули вилетіли до Серії В під керівництвом Гасперіні, а тренер після закінчення сезону пішов у відставку, але повернувся у сезоні 2005/06. У цій кампанії він не зумів вивести клуб до найбільш престижної ліги Італії, але при цьому ставив привабливий і атакуючий футбол, чим звернув на себе увагу босів Дженоа. У першому ж сезоні під керівництвом італійського фахівця генузійці вийшли до Серії А вперше за 12 років і за 4 сезони під керівництвом Гасперіні досягли хороших результатів, фінішувавши на 10 рядку в капманії 2009/10.

Проте вже наступної осені тренера було звільнено, адже у нього на першому місці був агресивний, атакуючий футбол, який, на жаль, не завжди приносив результат. Далі був невдалий досвід в Інтері, хоча від цього шансу Джан П’єро чекав багато чого. Він думав, що маючи в обоймі сильних футболістів, зможе поставити свій футбол, але для цього потрібні були інші гравці, а спортивний директор клубу відмовився здійснювати необхідні трансфери. Як результат, звільнення після 5-го туру і до кінця сезону залишився без роботи. Після був невдалий візит на 1 сезон до Палермо та доленосне повернення до Дженоа у 2013 році. Гасперіні знову поставив команді високий пресинг і атакуючий футбол, що відразу стало приносити результат. За 2 сезони тренер підняв аутсайдера в зону єврокубків, здолавши у вирішальному матчі Міланський Інтер з рахунком 3:2 та відправивши Нерадзурі на 8 рядок. У сезоні 2016/17 генузійці забуксували на старті, а Гасперіні був відправлений у відставку. Боси Аталанти скористалися цим і відразу ж запросили Джан Паоло до клубу, а це рішення стало доленосним для чорно-синіх. У першому сезоні тренер вивів на 4 рядок команду, яка в минулій кампанії боролася за виживання.

Тактичні рішення та секрет успіху Аталанти

З перших матчів Гасперіні поставив команді власний тактичний стиль, який на той момент був не таким популярним, але зараз є трендом сучасного футболу – це високий та агресивний пресинг. Аталанта грала в три центральні захисники, з активно тікаючими в атаку і пресингуючими латералями. При цьому в центрі команда діяла дуже компактно та розігрувала м’яч через короткий пас. А атаці ж Джан П’єро використав двох форвардів, один з яких обов’язково має бути таранним та технічного півзахисника на позиції десятки. Завдяки цій тактичній схемі він не давав супернику розігрувати м’яч від воріт, адже центральних захисників суперника накривали форварди, опорника, що опускається, страхував АПЗ, а флангові захисники перебували під тиском латералів Аталанти. При цьому більшість виносів команда вигравала завдяки високим гравцям лінії оборониї. Саме пресинг такого роду став візитівкою клубу з Бергамо і допоміг досягти визначних результатів без зірок у складі.

Embed from Getty Images

Дебютний сезон Аталанта закінчила на 4-му рядку, але вже в наступній кампанії не змогла піднятися вище за 7 місця. Команда тільки будувалася, а перші 2 сезони її поповнили такі гравці як Манчіні та Крістанте, які зараз є лідерами Роми, а також Пессіна, Хетебор, Кастань, Госенс, Ілічич та Де Рон, які склали кістяк і відіграли важливу роль у долі клубу. Починаючи з сезону 18/19 чорно-сині три роки поспіль брали бронзу Серії А, а в кампанії 19/20 зуміли пробитися до чвертьфіналу ЛЧ, де поступилася ПСЖ з рахунком 2:1. По справжньому історичному для Аталанти видався сезон 2023/24 адже команда здобула перемогу над сенсаційним Байєром у фіналі Ліги Європи з рахунком 3:0 і виграла перший значний трофей у своїй історії, раніше був лише кубок Італії в далекому 1964 році.

Цей сезон для підопічних Гасперіні складається не дуже вдало, адже вони сенсаційно вилетіли від Брюгге у стикових матчах за вихід у 1/8 ЛЧ. На думку тренера вирішальним епізодом став незабитий пенальті одного з лідерів Лукмана у зустрічі-відповіді, після чого команда втратила віру в себе і не змогла відігратися. Джан П’єро публічно розкритикував Лукмана за нереалізований 11-метровий, вказавши, що він не повинен був підходити до точки, тому що навіть на тренуваннях погано б’є пенальті і абсолютно не вміє це робити. Це вилилося в скандал між гравцем і тренером, внаслідок чого лідер команди оголосив про звільнення влітку, а Гасперіні, не відчувши підтримки з боку керівництва, заявив, що не продовжуватиме контакт. Джан Паоло завжди був дуже запальним та експресивним, також він не терпить, коли йому перечать і не виконають вказівки, саме через це кілька років тому команду залишив один із лідерів групи атаки Гомес.

Embed from Getty Images

Висновки

Внесок Гасперіні у розвиток Аталанти неможливо переоцінити, адже він вивів команду на зовсім інший рівень і перетворив її з аутсайдера на колектив, який стабільно бореться за медалі в Серії А. Думаю, що цей конфлікт все вдасться залагодити, а керівництво в черговий раз перейде на бік тренера в цій суперечці, щоб переконати його залишитися. Тренер не тільки привив Аталанте новий, сучасний та привабливий футбол, а й зміг завоювати такий довгоочікуваний трофей, ще й на європейській арені. Більше того, клуб з Бергамо не витрачає великі гроші на трансфери, здійснюючи при цьому досить вигідні продажі. Якщо італійський фахівець все ж таки вирішить залишити Аталанту, думаю команда не зможе втриматися на топ рівні і скотиться в середину турнірної таблиці, як умовні Торіно та Удінезе. При цьому, італійські топ клуби, такі як Мілан, Інтер Ювентус та Наполі навряд чи погодяться призначити Джан П’єро через його запальність та невміння уживатися із зірковими гравцями. За такого розкладу найімовірнішим виглядає запрошення Гасперіні до Роми чи Лаціо.

Новини партнерів

Комментарии: