Футбольні баталії, дивовижні голи, фантастичні сейви, трибуни з шаленими вболівальниками, радість перемог та гіркоту поразкою – це одна зі сторін гри номер один. Є й інший аспект футбольного життя – фінансовий стан клубів, борги та кредити. Останнім часом ми дуже часто чуємо про плачевний стан фінансів топ-клубів Європи. “Барселона” виживає насилу, “Евертон” пережив фінансову кризу. “Ліверпуль” 15 років тому був не лише на межі вильоту до Чемпіоншипу, а й потонув у боргах. У 2010 році мерсисайдців врятував Джо Янушевський та Джон Генрі. Сьогодні клуб врятує Ліга чемпіонів?
Embed from Getty ImagesНе тільки великі компанії та футбольні клуби користуються послугами банків та беруть кредити. Будь-яка людина може звернутися за фінансовою допомогою і взяти легко кредит, наприклад, на купівлю побутової техніки або новенького айфона. Сьогодні є можливість не гаяти час на чергу в банках, а взяти кредит онлайн. Головне, правильно розрахувати свої фінансові можливості.
Історія боргів
У 2007 році “Ліверпуль” потрапив до рук американських бізнесменів Джорджа Джіллетта і Тому Хікса. У перші ж дні правління успішні та завзяті власники пообіцяли гучні трансфери, величезні інвестиції та трофей АПЛ. За три роки сталася практично катастрофа. Шотландський банк зажадав бізнесменів закрити кредит, який вони брали на розвиток клубу. Проте бізнесмени не змогли повернути борг і знайшли найпростіше рішення – продати “Ліверпуль”, щоб сплатити кредит. Як виявилося, Джіллетт та Хікс взагалі не цікавилися справами клубу. Їх ніхто не бачив на матчах команди. А головний тренер Рафаель Бенітес пізніше звинуватив американців у жадібності – жодних грошей на трансфери бізнесмени не виділяли.
Влітку 2010 року мерсисайдці отримали нового коуча Роя Ходжсона. Старт сезону 2010/2011 не приніс задоволення вболівальникам. “Ліверпуль”, програючи практично всі матчі, стрімко падав униз і швидко опинився у зоні вильоту. На футболі команди відбивалася пригнічуюча ситуація – борги, ніякого посилення складу, судові розгляди та власники, які поспішають позбутися клубу.
“Ліверпуль” – це величезний клуб, який має своїх відданих уболівальників не лише в Англії. Фанатів мерсисайдців можна знайти у кожному куточку нашої планети. Тому, нічого дивного, що один із власників бейсбольного клубу “Бостон Ред Сокс” одного прекрасного ранку відкрив електронний лист на своєму комп’ютері від Джо Янушевський (менеджер “Бостона Ред Сокс” на той момент). Янушевскі з дитинства вболівав за мерсисайдців і не міг без сліз стежити за тим, як падає його улюблений клуб. У листі Янушевський просив Джона Генрі врятувати “Ліверпуль”. Джон Генрі розмірковував кілька днів і дійшов висновку, що йому вистачить сили повернути “Ліверпуль” на вершину АПЛ.
Судові розгляди завершилися усуненням американських бізнесменів Хікса та Джіллетт від управління клубом. А за кілька місяців американська компанія, яка займається інвестиціями у розвиток спорту Fenway Sports Group, придбала “Ліверпуль” за 377 мільйонів доларів. Свій перший день роботи на “Енфілді” Джон Генрі почав зі слів: “Команду розвалити можна за кілька місяців. А для того, щоб побудувати новий сильний колектив, який перемагатиме, знадобляться роки.
Що очікує Ліверпуль
Дев’ять років “Ліверпуль” йшов до своєї мети, одужуючи від хаотичного правління американських бізнесменів. Через кілька років клуб звільнився від кайданів кредиту і зміг набувати найкращих футболістів світу. Сезон 2019/2020 разом із Юргеном Клоппом приніс клубу довгоочікуване чемпіонство АПЛ.
Сезон 2024/2025 для “Ліверпуля”, напевно, стане чемпіонським. Проте радість можуть затьмарити чергові фінансові труднощі. Як з’ясувалося, мерсисайдці мають чималі збитки. Незважаючи на те, що доходи від продажу квитків та реклами зросли, клуб винен банку приблизно 58 млн євро. Левову частку грошей з’їдають зарплати футболістів, витрати на комунальні послуги, удосконалення спортивної бази. Та й відхід Юргена Клоппа зажадав чимало грошей. Німецькому фахівцю та тренерському штабу “Ліверпуль” заплатив десять мільйонів євро. Тим не менш, грамотне управління клубом та вихід до плей-офф Ліги чемпіонів можуть значно скоротити фінансовий борг клубу.