Правила футболу знову зміняться, нововведення набудуть чинності з сезону 2025/26

У лютому поточного року від Міжнародної ради футбольних асоціацій IFAB надійшов список повеней до правил футболу. Дані зміни насамперед торкнуться роботи арбітрів та системи ВАР, але організаційні моменти та затягування часу від воротарів також не залишили поза увагою.

Перелік усіх нововведень:

  • Воротарю дозволено тримати м’яч не більше 8 секунд;
  • З арбітром може розмовляти лише капітан;
  • При зупинці гри у штрафному майданчику м’яч віддадуть голкіперу, в інших випадках команді, яка ним володіла;
  • Випадковий дотик до м’яча тренером або запасними тепер не каратиметься;
  • При вкиданні воротаря офсайд визначатиметься по останній точці контакту з м’ячем;
  • Арбітрам дозволено публічно, на весь стадіон пояснювати ВАР-рішення.

Ці зміни набудуть чинності з початку наступного сезону, але чи приведуть вони до покращеня гри в цілому?

Embed from Getty Images

Зміни у роботі ВАР та суддівського складу.

На початку сезону 2023/24 почали працювати оновлені правила футболу, спрямовані на зменшення спірних моментів у роботі рефері. IFAB зобов’язали четвертого арбітра стежити, щоб капітанська пов’язка завжди залишалася в одного з гравців кожної команди. Більш важливою зміною є фіксація часу при травмах гравців та святкуванні голів. Це призвело до того, що на табличці резервного арбітра після закінчення 90 хвилин бачимо кардинально інші цифри. Я вважаю, що це позитивно впливає на гру, адже в затягуванні часу за допомогою симуляцій немає сенсу, кожна секунда фіксується на таймері арбітра і цей час все одно доведеться дограти пусля закінчення основних 90 хвилин.

Embed from Getty Images

Найцікавішим ноухау, як на мене, є пояснення рішень після перегляду ВАР. Тепер арбітри у топ європейських лігах можуть пояснювати свої рішення на весь стадіон, що, безперечно, збільшить емоційний сплеск із боку вболівальників та зменшить кількість спірних моментів. Практично в кожному турі виникають епізоди, які змушують футбольну громадськість поділитися на “за і проти”, особливо часто це проявляється в поточному сезоні Ла Ліги. Я проаналізував матч 24-го туру чемпіонату Іспанії між Барселоною та Райо Вальєкано, в якому скасували чистий гол гравця Райо через пасивний офсайд партнера по команді, а потім призначили спірний пенальті для синьо-гранатових, які й приніс Барсі 3 очки. До речі, аналогічних фол з боку гравця каталонського клубу у власному штрафному майданчику було проігноровано. У 26-му турі Бестіс обіграв мадридський Реал, але є нюанс: у ворота севільського клубу не призначили щонайменше 1 чистий пенальті. Виходячи з цього складається враження, що судді має намір «тягнути» каталонський клуб, і публічне пояснення рішень арбітрів суттєво зменшить кількість подібних інцидентів.

З нового сезону Ліги можуть запровадити ще одне нововведення, за умовами якого лише капітан має право розмовляти з суддею, решта гравців за активне обговорення ігрових моментів з рефері можуть отримати жовту картку. Я вважаю, що недавній скандал із видаленням Білігема у матчі проти Осасуни відіграв важливу роль. Півзахисник Реала побачив перед собою червону картку за образу арбітра, але чи була вона насправді? Питання залишається відкритим. Також згадується недавній епізод з матчу Угорщина-Нідерланди 3-го туру Ліги Націй, у якому видалили лідера “Помаранчевих” Ван Дейка за розмови з арбітром, незважаючи на те, що він капітан. Я думаю, що подібне правило поставить арбітрів та гравців у рамки та позбавить уболівальників від суперечок із приводу справедливості картки за претензії на адресу судді.

Embed from Getty Images

Нові трактування ігрових моментів.

Найцікавішим новим правилом, як на мене, є правило 8 секунд для воротаря. Тепер голкіпер повинен буде віддати м’яч на протязі 8 секунд, інакше у ворота його команди буде призначено кутовий, а повторні спроби потягнути час каратимуться гірчичником. У багатьох виникає питання, а як воротар зрозуміє, що настав час віддавати м’яч, він зосереджений на грі і не може відраховувати час у голові, приймаючи при цьому важливі рішення? Це питання вирішується дуже просто, через 5 секунд арбітр піднімає руку, цей жест означатиме, що потрібно розлучатися з м’ячем. У цій ситуації не варто обмежуватися окремим прикладом, затягування часу воротарем можна побачити практично в кожному матчі, і, я вважаю, що ця зміна допоможе системно вплинути на подібну поведінку голкіперів.

Також IFAB визначив, кому потрібно віддавати м’яч у разі вимушеної зупинки гри. Якщо на момент свистка м’яч перебував у штрафному майданчику, то воротар вводитиме його в гру, але якщо його за межами, то м’яч повернуть команді, яка його контролювала, а в спірних моментах потрібно буде дивитися, хто здійснив останній дотик. Тренер або гравці з лави запасних часто ненавмисно вступають у гру, тепер їх випадковий дотик не буде суворо каратися. Якщо гравець, який знаходиться поза полем, вирішить подати м’яч, який не вийшов за лінію, у ворота його команди буде призначено штрафний, у разі систематичного втручання тренера або гравців запасу в гру суддя буде зобов’язаний показати картку. Гравці запасу та тренери повинні розуміти, що їхнє втручання у гру каратиметься, а арбітри у свою чергу не зможуть вручати картки за випадкові торкання. Це правило поставить у певні рамки арбітрів, тренерів та гравців лави запасних, що, на мою думку, виключить навмисне втручання у гру тих, хто не перебуває на полі.

Висновки.

Я ретельно проаналізував усі майбутні нововведення та дійшов висновку, що всі вони спрямовані на зменшення суперечливих суддівських рішень. З одного боку, часті перегляди епізодів на екрані трохи притуплюють емоції вболівальників і призводять до тривалих пауз, але при цьому стає все менше несправедливих з погляду суддівства результатів. Якби ВАР ввели раніше, ми напевно не побачили б перемогу Барси в ЛЧ 2009 року, адже підсумок півфінального протистояння з Челсі назавжди залишиться в історії футболу як найбільш несправедливий і суперечливий. Також по-іншому міг би скластися шлях збірної України на домашньому Євро 2012, зарахуй Кашаї гол Девіча у ворота збірної Англії. Футбол однозначно не буде таким як раніше, адже сучасні технології втручаються в цей вид спорту, вбиваючи «емоції» в моменті, але додаючи в кожен ігровий момент більше справедливості та зменшуючи кількість спірних епізодів.

Новини партнерів

Комментарии: