Беручи до увагу Грецію у площині УПЛ, то лише 3 гравці з цієї країни грали в чемпіонаті України. Це дуже мала кількість для нашого чемпіонату, та не кожному з них пощастило проявити себе в рамках УПЛ, однак все ж їхні виступи все ж закарбувалися в історії українського футболу. Враховуючи, що нещодавно до «Вереса» приєднався Костас Стамуліс, я вирішив пригадати гравців з Еллади, які виступали в УПЛ, та як їхня кар’єра склалася після нашого чемпіонату.
Сотіріос Балафас — центральний захисник


Певно один з найкращих представників Греції, що грав у нашому чемпіонаті, так це Сотіріус Балафас. Гравець що міг зіграти як на рідній позиції в центрі захисту, так і в опорній зоні, де його найбільше всього використовували, розпочав свій шлях у складі «ПАОКа». ЗА 7 років проведених у складі команди (з 2005 по 2012), Балафас зіграв 128 поєдинків, в яких забив 8 голів та віддав 2 гольові передачі. З досягнень можна виділити хіба що срібні нагороди Чемпіонату Греції у 2010 році. Можу зробити висновок, що завдяки виступам за «ПАОК», грецький центрбек якраз і зробив собі ім’я у футболі.
Після успішного періоду у Греції, Балафас перейшов до складу «Говерли», яка на той момент повернулася до еліти українського футболу, а сама УПЛ на тоді входила у десятку найкращих ліг Європи. Закарпатський клуб на той момент очолював Олександр Севидов, а грек був одним з основних гравців у обоймі тренера. Навіть після Приходу В’ячеслава Грозного, Балафас досі продовжував бути майже незамінним на своїй позиції, та за проведені 2 сезони у складі «Говерли», футболіст відзначився 4 м’ячами та асистом. Після дворічного періоду в Україні, Балафас повернувся до Греції, де переважно його послугами користувалися команди з Суперліги, але ті, що боролися за виживання: «Верія» та «Керкіра», і «Нікі Волос» з третього дивізіону чемпіонату Греції. Тому останній матч на професійному рівні, Балафас провів ще у червні 2021 року, і з того моменту гравець перебуває без клубу, однак офіційно про завершення кар’єри він не заявляв.
Щодо виступів за збірну, то Балафас неодноразово викликався до лав юнацької та молодіжної збірної Греції, однак за національну провести бодай один матч так і не судилося.
Зараз гравцю 38 років, і він є засновником футбольної академії, названа його іменем.
Панайотіс Лагос— лівий півзахисник
Embed from Getty ImagesТой випадок, коли травми зіграли злий жарт із гравцем, що подавав непогані надії. Мова йде про Панайотіса Лагоса, який в Україні запам’ятався виступами у полтавській «Ворсклі». Але до цього, Лагос розпочав свою кар’єру у 2003 році за «Іракліс», і на самому початку свого футбольного життєпису, вважався одним з найперспективніших гравців серед своїх однолітків у Суперлізі, та двічі поспіль був визнаний найкращим молодим футболістом року в Греції (у 2005 та 2006), та встиг забити 10 голів та віддати 3 асисти. Такий прогрес з боку гравця зацікавив одного з грандів чемпіонату – «АЕК», в Лагос перейшов влітку 2006. Однак у першому сезоні у складі «орлів» гравець зазнав травми ноги, після чого випав зі стартової обойми, та вже не так часто з’являвся на полі. Тоді «АЕК» доволі непогано грав у єврокубках: про це свідчить вихід у плей-оф Кубку УЄФА (двічі) та участь на груповому етапі Ліги Чемпіонів, де були перемоги над «Ліллем» і «Міланом», але Лагос на основній (груповій) стадії цих турнірів провів лише 3 гри.
Лише у сезоні 2010/2011, Лагос нарешті зміг стати гравцем основи, а «орли» у тому сезоні стали володарями Кубку Греції, взявши перший трофей за 9 років. В підсумку, за проведені шість з половиною років у складі «АЕКа», хавбек, провів 139 поєдинків, в яких записав на свій рахунок 4 забиті м’ячі та 10 асистів, та перейшов до «Ворскли».
На той час (сезон 2012/2013) головним тренером «зелено-білих» був Сергій Свистун, який в заключних поєдинках сезону часто залучав грецького півзахисника до стартового складу. Але коли «Ворсклу» очолив Василь Сачко, Лагос не вписався у бачення гри тренера, і провівши 1 матч (загалом їх назбиралося 11), взимку 2014 року покинув команду. Після цього, гравець поїхав догравати на Батьківщину, та провівши два роки у «Аполлоні» з другого дивізіону, влітку 2016 року завершив кар’єру у віці 30 років. Хтозна, якби не травми, то може Лагосу вдалося би заграти, і перейти до більш сильного клубу України або закордонного чемпіонату.
У збірній Греції, Лагос пройшов усі структури національної збірної, починаючи з юнацької, та навіть грав на футбольному турнірі домашньої Олімпіади 2004, який греки з тріском провалили, набравши 1 очко. А от у головні команді Еллади, Лагос зіграв лише 9 поєдинків, і всі вони були товариськими.
Васіліос Пліацікас — центральний захисник
Embed from Getty ImagesЩе один гравець, якому травма внесла свої корективи у футбольний шлях теж увійшов до нашого списку. Йдеться про Васіліоса Пліацікаса, який у 2007 році став срібним призером юнацького чемпіонату Європи. До цього, гравець виступав за лідера грецького чемпіонату «АЕК» разом з Лагосом, проте у 2009 році, кар’єра Пліацікаса взагалі могла заграти яскравими фарбами, адже у цей момент, грецький центрбек перейшов до складу німецького «Шальке», що тоді здавалося дуже переспективно, бо у тому сезоні (2009/2010), «гірники» стали срібними призерами Бундесліги, а наступного (2010/2011) взагалі дійшли до півфіналу Ліги Чемпіонів.
Щодо самого Пліацікаса, то на початку все складалося ледь не ідеально: грек отримував ігрову практику у клубі з топ-5 ліг, але наприкінці року отримав травму коліна, через яку йому довелося пропустити Чемпіонат Світу 2010 року. Після відновлення, Пліацікас все рідше почав потрапляти до заявки «Шальке», та переважно виступав за другу команду гельзенхіркенців і «Дуйсбург» з другої Бундесліги. Тому після 4 років, проведених в Німеччині, гравець вирішив спробувати свої сили в іншому чемпіонаті – УПЛ, де Пліацікас грав за донецький «Металург» під керівництвом сергія ташуєва. Однак провівши трохи менше року (з перервами на виступи в румунській «Астрі»), центрбек взяв участь лише у 13 матчах за донецьку команду, і після того, як «МетаДон» розформували, покинув команду. Далі Пліацікас намагався знайти себе у «Словані» зі Словаччини, але і там йому не вдалося закріпитися: за півтора роки, грек провів лише 21 матч, та відзначився асистом.
Після майже 8 років, проведених за кордоном, Пліакацікас повернувся до Греції, де виступав за «Паніоніос», «Платаніас», «Ламію», де лише в останньому Пліацікасу вдалося більш менш повернути собі форму. Останнім клубом у кар’єрі гравця був «Панахаїкі» з другого дивізіону, після чого Пліацікас завершив кар’єру у 33 роки.
Щодо виступів за збірну, то у 2007 році, Пліацікас став срібним призером юнацького Євро, програвши Іспанії, проте у самому фіналі зіграти йому не судилося. За дорослу збірну Греції, Пліацікас провів лише 5 поєдинків, та навіть грав проти України у стиках за право потрапити на Чемпіонат Світу 2010, але сам мундіаль, що проходив у ПАР, він пропустив через вищезгадану травму.
Лише один зміг по-справжньому заграти в УПЛ
Можу зробити висновок, що з грецьких футболістів, лише Балафасу вдалося більш-менш непогано проявити себе на рівні УПЛ, адже він був ключовою фігурою у складі ужгородської «Говерли», і тим паче пристойно грав на своїй позиції. Лагос та Пліацікас на перший погляд здавалося, що мають шанс стати основними в своїх командах, але Лагос виявився не потрібен новому наставнику (Василю Сачку), а Пліацікасу після розформу «Металурга» інша команда з УПЛ не стала пропонувати контракт, тому він продовжив грати на Батьківщині. Прикро, що двом останнім по-справжньому проявити себе завадили травми, після чого на них перестали розрахувати.