П’ять найрозгромніших перемог українських команд у кваліфікації єврокубків

На шляху до групового етапу Ліги Чемпіонів, Ліги Європи, деяким командам доводиться долати по дві, три та навіть чотири стадії кваліфікації, на шляху яких трапляються як і вильоти, так і злети й розгромні перемоги. У першому поєдинку першого раунду кваліфікації Ліги Європи (сезон 2025/2026) донецький «Шахтар» буквально знищив фінський «Ільвес» 6:0, і я вирішив згадати, кому ще з українським команд вдавалося перемогти своїх суперників з розгромним рахунком під час кваліфікації до групи єврокубків.

«Динамо Київ» – «Баррі Таун» (Уельс) – 8:0 (сезон 1998/1999)

У 1999 році «Динамо» ледь не дійшло до фіналу Ліги Чемпіонів, та обігрувало на своєму шляху сьогоднішні гранди як «Арсенал», «Реал Мадрид» та «Баварію». Але мало хто пам’ятає, що старт одного з найуспішніших єврокубкових турне для киян, заклав перший кваліфікаційний раунд ЛЧ, де «Динамо» у першому поєдинку здобуло найбільшу розгромну перемогу у єврокубках над валійським «Баррі Таун», відвантаживши «драконам» 8 м’ячів. Що цікаво, до цього столичний клуб забивав 8 голів у офіційних поєдинках ще у 1983 році. Покер у цьому протистоянні оформив чинний головний тренер нашої збірної Сергій Ребров, дубль на свій рахунок записав Андрій Шевченко, та по одному забили олексій герасименко та Валентин Белькевич. Тому скромні 2:1 на виїзді вже нічого не вирішували, та «Динамо» завдяки першому раунду підвищило впевненість у своїх силах, і видало одну з найуспішніших єврокубкових кампаній з часів незалежності.

«Шахтар» – «Брюгге» (Бельгія) – 4:1 (сезон 2004/2005)

Перший єврокубковий розіграш під керівництвом Луческу для «Шахтаря» пройшов дуже непогано: «гірники» вперше в своїй історії змогли взяти участь у плей-оф Кубку УЄФА, а до цього видали непоганий відрізок виступів у ЛЧ. Тут можемо виокремити перший поєдинок проти бельгійського «Брюгге», де донецький клуб зусиллями Агахова відкрив рахунок, однак потім пропустив і майже до кінця матчу не міг забити, але вже після 70-ї хвилини «гірники» влаштували справжню навалу біля воріт бельгійців, та протягом заключних двадцяти хвилин 3 рази розписувалися у чужих воротах: Чипріан Маріка, Андрій Воробей та Брандау. У матчі-відповіді, «чорно-сині» виглядали вже веселіше, однак «Шахтар» вистояв, зігравши результативну нічию 2:2, та вирушив у груповий етап Ліги Чемпіонів. Хоча там підопічним Луческу вдалося взяти лише 6 очок, однак при цьому у цьому розіграші була обіграна «Барселона», що допомогло донеччанам навесні зіграти у плей-оф ЛЄ. Там «Шахтарю» вдалося пройти німецьке «Шальке», однак єврокубковий шлях «гірників» у наступній стадії зупинив нідерландський «АЗ Алкмар».

«Динамо Київ» – «Партизан» (Сербія) – 6:2 (сезон 2024/2025)

Embed from Getty Images

Не обійшлося без минулого єврокубкового розіграшу, де через банкрутство «Дніпра-1» квота українських команд зменшилася до чотирьох, тим паче 3 наших колективи стартували у кваліфікації, в тому числі і «Динамо». Першим суперником киян виявився сербський «Партизан», з яким раніше «Динамо» перетиналося на євроарені (у 1976 та 2017). Хоч і проти сербського гранда, кияни грали переконливо, однак перший поєдинок частково змусив команду Шовковського понервувати. Бо спочатку ми пропустили з пенальті, та довго не могли відігратись, проте у саму роздягальню у ворота сербів влетіло 3 голи, завдяки зусиллям Шапаренка, Бражка і Караваєва. У другому таймі «Динамо» продовжило громити свого опонента, забивши стільки ж голів, що і у першій половині гри. Цього разу на свій рахунок забиті м’ячі записали Попов, Кабаєв та Піхальонок. Та навіть попри те, що у наступному раунді вдалося вибити з ЛЧ шотландський «Рейнджерс», «Динамо» не змогло потрапити у груповий етап найпрестижнішого турніру УЄФА, а у Лізі Європи набрало лише 4 очки, та стало однією з найгірших команд турніру (34 місце з 36 команд).

«Металург Донецьк» – «Челік» (Чорногорія) – 7:0 (сезон 2012/2013)

До цих перемог також варто віднести і донецький «Металург», який у 2015 році припинив своє існування, проте за майже 20 років існування «МетаДон» встиг закарбувати своє ім’я на міжнародній арені. Не стала виключенням і розгромна перемога над «Челіком» з Чорногорії, коли підопічні на той час Володимира Пятенка, змогли без особливих труднощів переграти тодішнього володаря кубку Чорногорії. Вже після першого тайму донецький клуб вів у рахунку у два м’ячі завдяки результативним ударам Константіноса Макрідіса і Геворга Казаряна. А вже у другій половині гри Макрідіс (дубль) та Казарян (хет-трик) забили чергові голи, та свій внесок у той розгром внесли Данілу Соуза та Жуніор Мораєс. І навіть попри перемогу у матчі-відповіді (4:2), «Металург» вилетів у наступному раунді, програвши «Тромсе» із Норвегії.

«Сошо» (Франція) – «Металіст» – 0:4 (сезон 2011/2012)

Embed from Getty Images

Для харківського клубу, сезон 2011/2012 є найкращим в історії виступів на євроарені, бо «Металіст» став єдиним клубом з України, кому вдалося подолати групову стадію, та змусити вболівальників повірити, що «Металіст» зможе дістатися до півфіналу Ліги Європи. А починалася ця казка із заключного раунду кваліфікації, де харків’янам протистояло французьке «Сошо». Здавалося, що після нульової нічиї вдома, команді Маркевича навряд чи можна на щось розраховувати, проте «Металісту» вдалося створити тоді ще маленьке диво. Вже у перші 10 хвилин гри, харківський клуб повів у рахунку в 2 м’ячі зусиллями Соси та Крістальдо, а вже потім той таки Крістальдо і Тайсон (який потім перейшов у «Шахтар») довели справу до розгрому. На груповому етапі «Металіст» теж спіткали лише позитивні моменти, бо харків’яни одні з небагатьох команд на груповій стадії, хто не програв жодного разу. У плей-оф теж Маркевич зі своїми підопічними продовжили творити історію, не залишивши жодного шансу «Зальцбургу», та героїчно пройшли «Олімпіакос». Щоправда у 1/4 фіналу португальський «Спортінг» зупинив непереможний «Металіст». Хоча хтозна, якби Шав’єр у матчі-відповіді забив пенальті, то невідомо, хто би грав у півфіналі ЛЄ.

Бонус: «Динамо Київ» – «спартак» – 4:1 (сезон 2008/2009)

Embed from Getty Images

Ну і вишенькою на торті став подвійний розгром московського «спартака» у сезоні, коли вперше український клуб став переможцем турніру під егідою УЄФА. Але якщо ми згадали «Шахтар», то ця перемога відбулася не без участі «Динамо», яке у кваліфікації буквально знищило «спартак» із загальним рахунком 8:2. А далі кияни у груповому етапі змогли обіграти «Порту», та відібрати очки у «Арсенала». Звісно, цього не вистачило, аби потрапити у плей-оф ЛЧ, тому «Динамо» довелося грати у змаганні рангом нижче – Лізі Європи. Спочатку кияни змогли за правилом гостьового голу залишити поза турніром «Валенсію». А згодом за схожим сценарієм, у складній баталії завершив свою участь у єврокубках «Металіст». Далі у чвертьфіналі була перемога над чинним володарем треблу «ПСЖ», і вже у півфіналі ЛЄ ми побачили справжнє українське класичне «Динамо» – «Шахтар», де у кінцівці поєдинку «гірники» вигризли путівку у фінал. Тому цей єврокубковий сезон столичний клуб також може занести собі в актив.

Новини партнерів

Комментарии: