Футбол відноситься до одного з найбільш травматичних видів спорту. Від пошкоджень не застраховано жодного футболіста. На жаль, такі неприємні моменти проходять як молоді гравці, і досвідчені вікові спортсмени. Молоді футболісти більше схильні до випробувань, адже до 18-20 років їх організм ще недостатньо зміцнів. Зв’язки та суглоби не готові до таких великих навантажень. Та й під час матчів ніхто не застрахований від падінь, зіткнень із суперником, що призводить до різного роду травм.
Спортсмени-аматори, на жаль, ще більше зазнають травм та їх негативних наслідків. У більшості випадків футболіст-аматор, відчуваючи дискомфорт чи незначний біль, наприклад, у стегні, колінному суглобі, не поспішає зробити обстеження та відвідати кабінет травматолога. Однак, через деякий час мінімальне пошкодження перетворюється вже на хронічну травму, яка потребує більш глибокого та тривалого лікування. Відповідно, перший крок, який має зробити спортсмен після навіть найменшого пошкодження – пройти кваліфіковане обстеження. Але можна і заздалегідь спробувати запобігти травмам, які виникають через велике кардіонавантаження. Спортивне харчування – один із ключиків до здоров’я. Незамінними добавками для спортсменів та любителів є хондропротектори. Хондроїтин – добавка, яка необхідна для спортсменів та любителів. Це будівельний елемент для хрящової тканини, завдяки якому суглоби не втрачають еластичність, рухливість, міцність та зволоження тканин. Ще один фермент, який запобігає руйнуванню тканин хряща та сприяє швидкому відновленню після травм – глюкозамін. Щоб переконатися в необхідності застосування такого комплексу спортивних добавок, насамперед слід порадитися з фахівцями.
Ну а я повернуся до футболіста і розповім вам історію топ-гравця, який переніс важкі травми і був на межі прощання з футболом, але йому вистачило сил не тільки повернутися на зелений газон, а стати ще краще.
Перші кроки у футболі та контракт з резервною командою
Німецький футболіст – один із найкращих центральних хавбеків Європи. Його шлях у футболі не завжди був таким яскравим, як у “Манчестер Сіті” (до переходу до “Барселони” влітку 2023 року). Ілкай народився у сім’ї турків, які приїхали до Німеччини у пошуках кращого життя. Хлопчик ріс у промисловому місті Гельзенкірхен. Можливо, з Ілкая виріс інженер гірничої промисловості, але доля розпорядилася інакше. Займаючись у спортивній школі на задоволення різними дисциплінами – від плавання до баскетболу і футболу, до 15 років Ілкай зрозумів – футбол може стати його справою всього життя.
Embed from Getty ImagesЮний Гюндоган добре виглядав на футбольному полі, тож після кількох переглядів хлопця забрав “Бохум”. У молодіжній команді Ілкай швидко порозумівся з партнерами та тренерським штабом. Працездатність Ілкая та бажання досягти успіху зробили свою справу – “Бохум” запропонував півзахиснику контракт, але з другою командою, яка виступала в аматорській лізі. Такий варіант Ілкая не влаштував. За рік молодий футболіст попросив продати його до “Нюрнберга”. Клуб виступав у другому дивізіоні, але були всі передумови потрапити до Бундесліги. Ілкай адаптувався у новій команді та регулярно виходив на заміну. За підсумками сезону 2008/2009 “Нюрнберг” та Гюндоган влетіли все-таки до Бундесліги. На той момент Ілкай щільно посів місце у стартовому складі.
Перший сезон на такому високому рівні не пройшов без жодних труднощів. Півзахисник зазнав травми. Пройшовши перше випробування пошкодженням та тривалим відновленням, Гюндоган повернувся на поле і почав працювати ще старанніше. Тренерський штаб не міг не помітити та не використати універсальність молодого гравця. Ілкай за кілька сезонів встиг пограти на позиції відтягнутого форварда, який розігрує півзахисника, опорника.
500 днів без футболу
Не дивно, що за Гюндоганом почали уважно стежити німецькі та англійські топ-клуби. У 2011 році півзахисник підписав контракт із “Боруссією Дортмунд”. Головним тренером команди на той момент був Юрген Клопп, який гідно оцінив універсальність футболіста. Гюндоган швидко зайняв місце у стартовому складі. Цього ж року Ілкай вперше отримав виклик до збірної Німеччини.
Але світла смуга почала повільно перетворюватися на сіру. Дрібні травми змушували Клоппа все частіше залишати півзахисника на лаві запасних.
Незважаючи на велику кількість пошкоджень, Гюндоган потрапляв на збори та матчі головної команди Німеччини. 2012 року Ілкай став бронзовим призером Чемпіонату Європи. У 2013 році півзахисник вийшов на матч із Парагваєм (восьма гра Гюндогана у складі збірної). На 26-й хвилині футболіст зрозумів, що продовжити матч не зможе – гострий біль пронизав спину.
Embed from Getty ImagesПрактично на 500 днів Ґюндоган залишився без футболу. Нескінченні процедури, що знеболюють таблетки та ніякого фізичного навантаження. Ілкай швидко набрав вагу (100 кг) і наближався до катастрофічних наслідків – завершити кар’єру, що так стрімко злетіла вгору, в 24 роки. “Борусія” докладала всіх зусиль, щоб не допустити такого варіанта розвитку подій. Клуб запропонував зробити операцію. Ілкай відмовився, розуміючи, що оперативне втручання може ще більше зашкодити.
Невідомо, як би склалася доля футболіста, якби не двоюрідна сестра Гюндогана, професійна волейболістка. Айдемір добре знала, що таке болі в спині і порадила своєму родичу перевірений спосіб лікування багатьма турецькими волейболістками – санаторій у Криму. Гюндоган домовився з “Боруссією” про те, що деякий час самостійно займатиметься лікування і вирушив до Євпаторії. Кримське сонце, море, різні лікувальні процедури, включаючи грязі, зробили диво. Через місяць Ілкай Гюндоган повернувся до Німеччини. абсолютно здоровою людиною.
Почавши тренуватися, Гюндоган швидко повернувся до колишніх фізичних показників і увірвався до основного складу “Борусії”.
Вісім місяців у лазареті
У 2016 році Ілкай відкрив новий розділ своєї кар’єри. Разом із Хосепом Гвардіолою. Іспанець очолив англійську “Манчестер Сіті”. Першим трансфером Гвардіоли став Ілкай Гюндоган – чемпіон Бундесліги, володар Кубка та Суперкубку Німеччини.
Будучи тренером “Баварії” (2013-2016) Гвардіола мав можливість регулярно спостерігати за розвитком Гюндогана. Коли “Боруссія” грала з “Баварією” у чемпіонаті Німеччини, Гвардіола часто розмовляв із Гюндоганом після матчів і неодноразово хвалив хавбека.
Після переїзду до Англії іспанський тренер та німецький футболіст оселилися в одному районі та часто ходили один до одного в гості. Гвардіола постійно повторював, що розмови з Гюндоганом про футбол нескінченно цікаві і саме у Гюндогані він бачить чудового тренера у майбутньому.
Embed from Getty ImagesСтартував Гюндоган у складі “Манчестер Сіті” чудово. Але у грудні футболіста спіткало нове випробування – розрив хрестоподібної зв’язки коліна. Вісім місяців без футболу. Звичайно, Гюндогану були відомі вже всі тонкощі відновлення та повернення на футбольне поле. Гравець був загартований у боротьбі з попередніми травмами. Тому, до наступного сезону Ілкай був повністю готовий виходити та феєрити у складі “Манчестер Сіті”.
Ілкай прогресував зі швидкістю звуку. У матчах Ліги чемпіонів Гвардіола випускав Гюндогана на позиції опорного півзахисника, сідаючи на лаву Фернандіньо та Родрі, атакуючим центральним півзахисником разом із Де Брюйне. Гюндоган ставав справжнім ватажком команди. “Ілкай дуже мало говорить. Але коли він це робить – його слухає вся роздягальня, затамувавши подих. Це ознака не просто лідера, а найсильнішого лідера”, – говорив Гвардіола у 2022 році.
За сім років у “Манчестер Сіті” Гюндоган став одним із найкращих і затребуваних півзахисників Європи та світу з 14-ма трофеями (“Манчестер Сіті”) у скарбничці. Подорож до “Барселони” пройшла у Гюндогана практично спокійно – без травм. Повернення до “Манчестер Сіті” теж. Досвід допомагає півзахиснику уникати неприємних ситуацій. Залишається побажати Ілкаю пройти цей і всі наступні сезони в здоров’ї, ну і, звичайно, в нинішньому разом із Гвардіолою дійти до фінального свистка компанії (2024/2025) як мінімум у трійці лідерів АПЛ.